Urządzając nasze wymarzone gniazdko, niezależnie od tego, czy jest to dom czy mieszkanie, musimy pamiętać, że jego wygląd i funkcjonalność leży również w drzwiach wewnętrznych. Wybierając kolor ścian, meble i podłogi, nieraz zapominamy, jak bardzo ważne są drzwi, które nie tylko mają mieć zastosowanie praktyczne, ale i powinny być stylowe, odpowiadające całemu wnętrzu. W końcu jest to nieodłączny element naszej codzienności, warto więc już na etapie projektowania zadbać o to, aby stanowiły integralną część wnętrza i pasowały do całego wystroju.

Drzwi wewnętrzne - jakie wybrać?

Jakie drzwi wybrać?

Przede wszystkim wybór ten powinien być przemyślany, ponieważ drzwi są elementem, który niesamowicie rzadko wymieniamy i raczej są one już nieodłącznym elementem mieszkania czy domu. Wyjątek stanowią diametralne remonty. Wiele osób wybiera drzwi wewnętrzne w popularnych marketach budowlanych, nie zdając sobie do końca sprawy, że wybór, który się tam znajduje jest tak naprawdę bardzo ubogi. Wystarczy, że dla porównania wybierzemy się do salonów specjalizujących się w sprzedaży drzwi. Przekonujemy się wtedy, że dany model może występować w kilku lub nawet kilkunastu wersjach, które różnią się sposobem otwierania, rodzajem i barwą klamki, przeszkleniami i kolorystyką. Wybierając drzwi warto więc wybrać salon, który oferuje drzwi Toruń i sprawdzić jego asortyment, tak samo w przypadku salonu sprzedającego drzwi Bydgoszcz. Wybierając drzwi, pierwszą kwestią na którą musimy sobie odpowiedzieć jest pytanie – czy będą to drzwi prawe czy lewe. Drzwi lewe otwierają się zgodnie z ruchem wskazówek zegara, drzwi prawe natomiast otwierają się w przeciwnym kierunku. Tutaj zależność wyboru zależy przede wszystkim od umiejscowienia włącznika światła w pomieszczeniu, do którego będą prowadzić. Kolejnym wyborem jest to, czy chcemy drzwi jednoskrzydłowe cz dwuskrzydłowe. W dzisiejszych czasach raczej wybiera się drzwi jednoskrzydłowe, te z podwójnymi skrzydłami kojarzą się raczej ze starym budownictwem i stylem kamienic i dworków. Jednak jeśli mamy do zaaranżowania dużą przestrzeń, wybór dwuskrzydłowych drzwi na przykład między jadalnią a salonem, daje nam świetne zyskanie przestrzeni w obu pomieszczeniach. To idealnie sprawdzi się podczas większych rodzinnych imprez. Istotny jest również wybór sposobu otwierania drzwi – czy powinny otwierać się do środka czy na zewnątrz. Wybór zależy tu przede wszystkim od ilości miejsca w danym pomieszczeniu. Niezależnie od wszystkich powyższych wyborów, tym równie ważnym jest wybór materiału. Będzie to miało wielki wpływ na estetykę, a także na funkcjonalność, trwałość i bezproblemowe użytkowanie. Fani klasyki często stawiają na lite drewno. Jest to wybór solidny i elegancki, ale niestety również kosztowny. Jeśli zależy nam na bardziej przystępnej cenowo estetyce i solidności, warto wybrać rozwiązania drewnopodobne, takie jak płyta MDF. Ich ogromną zaletą jest potężny wybór wzorów, kolorów, sposobów wykończenia czy akcesoriów dodatkowych.

Wpływającym na estetykę, ale i praktyczne zastosowanie wyborem jest obecność przeszkleń w drzwiach. Drzwi wewnętrzne pełne sprawdzają się w tych wnętrzach, w których potrzebujemy przede wszystkim prywatności, takich jak łazienki czy sypialnie. Wybór drzwi, nie jest jak widać prosty, ale warto pochylić się nad wszystkimi możliwościami. Dzięki temu, będziemy mieć poczucie, że dokonaliśmy odpowiedniej decyzji.