Posiadacze samochodów, ciągników, motorowerów oraz przyczep muszą poddawać je regularnym badaniom technicznym.

Należy zwrócić uwagę na wszystkie ważne elementy, które odpowiadają nie tylko za bezpieczeństwo, ale także ekologię, mogą być to układy kierowniczy, hamulcowy, wydechowy, elementy zawieszenia czy też ogumienie.

Jakie układy pojazdu poddawane są diagnostyce podczas badań technicznych?

Przegląd techniczny wpłynie na bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów

Przegląd techniczny może być niekiedy postrzegany jako obowiązek, jednak będzie miał wpływ na nasze bezpieczeństwo. Ważnym elementem przeglądu technicznego jest sprawdzenie stanu hamulców, siły hamowania, rozłożenia siły na poszczególne koła, dzięki temu będziemy mieli pewność, że podczas hamowania auto nie będzie zbaczało z toru ruchu. Dodatkowo ustawiana jest zbieżność kół, ale nie można zapominać także o oświetleniu, w tym przypadku światła powinny być skierowane w taki sposób, aby nie oświetlały one osób jadących naprzeciwka. Należy sprawdzić żarówki, przejrzystość reflektorów, działanie kierunkowskazów. Badany jest stan ogumienia, w tym przypadku dużą rolę odgrywa głębokość bieżnika, która nie może być mniejsza niż 1,6 mm, jak również ogólne zużycie opon. Diagnosta sprawdzi całe nadwozie, wszystkie elementy nośne, występowanie korozji, stan progów oraz ram.

Należy zwrócić uwagę także na zawieszenie, w tym przypadku ważna jest skuteczność działania amortyzatorów, które z czasem mogą się zużywać, w końcu należy je wymienić. Można także zauważyć nieprawidłowości w przypadku sprężyn, innych elementów. W przypadku zawieszenia mamy do czynienia z różnymi elementami metalowo-gumowymi, należy także zwrócić uwagę na ewentualne wycieki oleju z amortyzatorów. Sprawdzane są elementy mające zadanie chronić pasażerów, takie jak pasy bezpieczeństwa, napinacze, poduszka powietrzna, sprawdzić należy także klakson. Do obowiązkowych elementów wyposażenia samochodu zaliczana jest tablica rejestracyjna, trójkąt ostrzegawczy, powinniśmy posiadać także gaśnicę, dobrze mieć także w aucie apteczkę.

Niekiedy kierowcy decydują się na przegląd jedynie ze względu na możliwość otrzymania mandatu, jednak jest to badanie, które wpływa w dużej mierze na nasze bezpieczeństwo, dlatego warto umówić się na badanie, które wykona stacja kontroli pojazdów Lublin to miasto, gdzie znajdziemy stację, która może dokonać oceny naszego auta, dzięki czemu będzie ono dopuszczone do użytkowania na kolejny rok czasu.