Oszczędności na ogrzewaniu, oczyszczanie powietrza z kurzu, pyłków i smogu czy zmniejszenie hałasu w domu – to tylko niektóre z zalet rekuperacji. Dlaczego warto zainstalować rekuperator?
Rekuperacja powietrza staje się coraz częściej stosowanym rozwiązaniem w domach.

Ma to w dużej mierze związek z uszczelnianiem budynków, które są coraz lepiej izolowane i które coraz mniej chłodu czy ciepła przyjmują i oddają. W takim przypadku wentylacja mechaniczna jaką jest rekuperacja, sprawdza się dużo lepiej niż tradycyjna nazywana grawitacyjną.

#

Wentylacja mechaniczna i wentylacja grawitacyjna. Czym się od siebie różnią?

Wentylacja grawitacyjna sprawdza się w starszych domach, które mają np. nieszczelne okna. Funkcjonuje ona bowiem na zasadzie konwekcji, czyli ruchu powietrza wywołanego różnicą jego gęstości i ciśnienia. Powietrze, które ma wyższą temperaturę i znajduje się wewnątrz domu ma mniejszą gęstość niż te chłodniejsze na zewnątrz i unosi się ku górze. W wentylacji grawitacyjnej powietrze wpływa z zewnątrz przez nawiewniki, a usuwane jest przez kanały w kominach wentylacyjnych.

Rekuperacja, czyli wentylacja mechaniczna działa w inny sposób. Tutaj zużyte powietrze wymieniane jest na świeże za pomocą urządzenia nazywanego rekuperatorem. Wyciąga on powietrze zanieczyszczone, czyli zużyte i pobiera świeże powietrze z zewnątrz. Niezawodne rekuperatory znajdziesz na stronie defro.pl/k,65,rekuperatory.html.

Zalety rekuperacji. Czy warto zainstalować rekuperator?

Rekuperatory świetnie sprawdzają się w nowych budynkach, które mają szczelne okna i są dobrze izolowane. Zapewniają prawidłową wentylację budynku niezależna od warunków panujących na zewnątrz. Wymieniają powietrze bezustannie.
Wśród ich zalet są przede wszystkim oszczędności na ogrzewaniu. Urządzenia zapewniają bowiem odzysk ciepła z powietrza usuwanego z pomieszczeń, a co za tym idzie mniejsze koszty ogrzewania w sezonie grzewczym – nawet o 40 procent!
Filtry, które są zainstalowane w rekuperatorach sprawiają, że do wnętrza nie dostają się zapachy z zewnątrz, a także kurz, pyłki i – przy zastosowaniu odpowiednich filtrów – szkodliwy dla zdrowia smog.

W domu mamy zawsze świeże powietrze, pozbawione wilgoci, pleśni i grzybów. Zwiększa to znacząco komfort domowników, w tym komfort snu. Przy dobrze zamontowanej rekuperacji w domu nie słyszy się także hałasu z zewnątrz lub jest on znacznie mniejszy.
Nic dziwnego, że rekuperatory cieszą się coraz większą popularnością. Dają wiele korzyści nie tylko dla zdrowia i dobrego samopoczucia, ale także… naszego portfela!