Projektowanie wnętrz to nie tylko odpowiednie skomponowanie mebli i dodatków. To przede wszystkim takie zorganizowanie przestrzeni, by łączyła w sobie komfort użytkowania z zapierającym dech w piersiach stylem. By tak się stało, każdy projektant wnętrz powinien w swojej pracy kierować się kilkoma ponadczasowymi zasadami, stanowiącymi uniwersalną bazę dla każdego projektu. Poznaj je wszystkie i przekonaj się, dlaczego są one tak ważne.

1. Równowaga we wnętrzu

Równowaga to jeden z tych czynników, które kształtują nasze życie oraz samopoczucie i stan ducha. A przecież każdy z nas marzy o spokoju i wnętrzach, które pozwolą nam prawdziwe odpocząć po całym dniu ciężkiej pracy lub nauki. Z tego powodu każdy profesjonalny projekt, taki jak aranżacja wnętrz All-Design, dąży do osiągnięcia równowagi pomiędzy poszczególnymi elementami wyposażenia.

Znalezienie równowagi w odpowiednim ułożeniu mebli i dodatków oraz ich kolorystyce daje nam poczucie bezpieczeństwa, oraz komfortu życia codziennego. Umożliwia również uzyskanie harmonii pomiędzy fizycznością a emocjami. By ten stan osiągnąć, warto jest skupić się na znalezieniu środka ciężkości, lub osi, wokół której budować będziemy całą przestrzeń. Może to być kominek, okno lub umieszczona na środku pomieszczenia sofa.

2. Proporcje dające równowagę

Kolejną złotą zasadą projektowania wnętrz jest odpowiednie dobranie proporcji, które wprowadzają do wnętrz wspomnianą wyżej równowagę. Mamy tu na myśli, chociażby proporcje gabarytów, czyli właściwe wymiary oraz odległości, które wpływają na komfort użytkowania i ergonomię wnętrza. Przykładem złamania tej zasady jest usilne ustawianie w małych pomieszczenia sof narożnikowych, które psują proporcje całego pokoju, zagracają przestrzeń i optycznie zmniejszają ją, czyniąc wnętrze niewygodnym w użytkowaniu.

3. Odpowiednia przestrzeń

Zachowanie odpowiedniej przestrzeni życiowej to zadanie trudne, szczególnie w niewielkich budynkach, jednak niezbędne do uzyskania komfortu życia i estetyki. Należy przy tym pamiętać, że dobra aranżacja przestrzeni życiowej to nie usilne wykorzystywanie każdego centymetra sześciennego pomieszczenia. W końcu nasz dom to nie magazyn, lecz miejsce odpoczynku i swobodnego funkcjonowania. Oczywiście zasada ta nie powinna działać w drugą stronę, ponieważ zbyt sterylne i puste wnętrza mogą przywoływać uczucie niepokoju oraz brak przytulności.

4. Kontrast dający wymiar

Zachowanie kontrastu we wnętrzu pozwala uzyskać jego wielowymiarowość, eliminuje nudę i jednorodność oraz dodaje przestrzeni pewnego rodzaju pikanterii. Co więcej, wnętrza pozbawione kontrastu wydają się mdłe, byle jakie i pozbawione jakiejkolwiek wizji. Kontrast najłatwiej jest osiągnąć poprzez pracę z:

  • formą – łącząc obłe i kanciaste oraz duże i małe kształty,

  • materią – mieszając wzory, materiały i struktury,

  • kolorem – zestawiając ze sobą przeciwstawne barwy.

5. Jakość wykonania

Jakość to aspekt rzutujący na komfort użytkowania wnętrza. Oczywiście nie chodzi tu o wyposażenie domu w możliwie najdroższe produkty i materiały. Zasada ta polega na odpowiedniej selekcji, a następnie wyborze trwałych i konkurencyjnych cenowo mebli i dodatków, które będą cieszyć nasze oczy przez długie lata. Warto przy tym również zapamiętać, że często zdarza się, że wybór najtańszych opcji to na dłuższą metę najdroższe rozwiązanie, ponieważ wkrótce będziemy potrzebować remontu lub wymiany mebli. Stawianie na wysokie jakościowo rozwiązania to inwestycja w spokojne, wygodne oraz długofalowe życie.

6. Harmonia całości

Połączenie równowagi, proporcji oraz odpowiedniego skontrastowania materiałów to wstęp do harmonii, czyli dopasowania każdego, nawet najmniejszego elementu wnętrza. Jest to pewnego rodzaju ostatni element układanki, która pozwala uzyskać nam idealnie skomponowane wnętrze. Uzyskanie harmonii sprawi, że każdy, kto znajdzie się w pomieszczeniu, poczuje spokój i spójność płynąca z aranżacji wnętrza, co można nazwać największym sukcesem, jaki może osiągnąć architekt wnętrz.