Doskonałym rozwiązaniem dla tych, którzy korzystają z elektrycznego systemu grzewczego, są piece akumulacyjne.

Dzięki nim można obniżyć koszty wynikające z poboru prądu. A jak można zauważyć, w wielu domach przybywa urządzeń elektrycznych, co może odbić się na domowych rachunkach. Piec jest jednak dobrym rozwiązaniem nie tylko ze względów ekonomicznych. W tym artykule opiszemy jego funkcjonowanie i wymienimy korzyści, jakie wiążą się z używaniem takiej instalacji.

Jak działa piec akumulacyjny?

Dynamiczny piec akumulacyjny – jak sama jego nazwa wskazuje – ma za zadanie akumulować – a tym, co gromadzi, jest energia cieplna, którą następne oddaje do pomieszczenia, przyczyniając się do jego ogrzania.

We wnętrzu pieców akumulacyjnych znajdują się cegły wykonane najczęściej ze stopu magnetytowego. Dzięki nim zapewniana jest duża pojemność cieplna. Ułożone są one w formie bloku, we wnętrzu którego są grzałki elektryczne. One właśnie nagrzewają go do wysokich temperatur, przez co ciepło może być oddawane do pomieszczenia stopniowo i co najważniejsze – bez poboru dużej ilości energii elektrycznej.

Piec akumulacyjny – co daje?

Korzyści wynikające z działania pieca są zauważalne niemalże o razu po jego zainstalowaniu. Urządzenie to maksymalnie dostosowuje swój system grzewczy do warunków panujących w pomieszczeniu i przede wszystkim do potrzeb domowników.

Dużym udogodnieniem jest wyposażenie pieca w elektroniczny panel sterujący. Dzięki niemu użytkownik ma pełną kontrolę – zyskuje on możliwość swobodnej regulacji temperatury i ustawiania trybu ładowania. Ponadto, piec akumulacyjny ma czujniki pokojowe, zegar oraz programator, za pomocą którego możliwe jest planowanie grzania.

W niektórych urządzeniach można spostrzec także „dogrzewkę”, która znacznie poszerza funkcjonalność pieca.

Zalety pieca akumulacyjnego

Przez noc piec gromadzi tanią energię elektryczną, produkującą ciepło. Po czym magazynuje je i sukcesywnie ociepla nim przestrzeń przez całą dobę. Korzyści wynikające z użytkowania tej instalacji widoczne są zwłaszcza podczas zimy, kiedy obowiązuje niska stawka w rozliczeniach dwustrefowych. Dzięki temu koszty ogrzewania elektrycznego względem ogrzewania bezpośredniego maleją.

Decydując się na piec akumulacyjny, nie trzeba już inwestować w piec lub inne instalacje grzewcze. Brak konieczności posiadania pieca wiąże się także z zyskaniem przestrzeni – jak wiadomo, tradycyjny piec zabiera bardzo dużo miejsca i niekiedy trzeba umieszczać go w specjalnym, osobnym pomieszczeniu.

Posted in: Dom