Mamy do czynienia z bardzo różnymi nowymi trendami w budownictwie mieszkaniowym.

Obecnie nie buduje sie domów wielopokoleniowych o bardzo dużej powierzchni, domów nawet dwupiętrowych. Od tego typu rozwiązań odchodzi się w sposób zdecydowany. Dzisiaj liczy się wygoda, liczy się funkcjonalność. Buduje się zatem domy o stosunkowo niewielkiej powierzchni, domy pasywne, domy parterowe. Jednym z najnowocześniejszych trendów w budownictwie mieszkaniowym, z jakim obecnie mamy do czynienia, jest budowanie lub po prostu stawianie domów z gotowych segmentów, które nie wymagają posiadania specjalnego pozwolenia na budowę. Podstawowym założeniem takich domów jest to, że ich powierzchnia nie przekraczać będzie 35 metrów kwadratowych. Nowy trend w budownictwie

Z samego założenia są to domy letniskowe, aczkolwiek w rzeczywistości swoim wyglądem oraz funkcjonalnością nie mają one zbyt wiele wspólnego z owymi domami letniskowymi.

Przede wszystkim owe domy są wykorzystywane całorocznie, a tym samym można w nich mieszkać nie tylko w ciepłym okresie letnim. Takie domy nie mogą posiadać poddasza. Nic to jednak nie przeszkadza, ponieważ tutaj często zastosowana jest antresola. Jest to element, który nie jest uważany za kondygnację, a tym samym można ją umieścić w takim domu. Mówiąc o takim domu jako czymś, co nie wymaga posiadania specjalnego pozwolenia na budowę, nie można stwierdzić, że nie są wymagane żadne formalności do spełnienia. W tym przypadku bowiem bardzo ważne jest to, aby dopełnić pewnych formalności, a mianowicie aby zgłosić fakt postawienia danego obiektu na danej działce. To, na co należy zwrócić szczególną uwagę to fakt, iż owe domy o ograniczonej powierzchni, mają obecnie bardzo ciekawe formy i kształty. Z uwagi na rosnące zainteresowanie takimi obiektami, należy wskazać na to, że architekci prześcigają się w pomysłach, aby przyciągnąć do tych swoich jak największą grupę chętnych na domy skromne, ale jak najbardziej funkcjonalne.