Jest to niewątpliwie jeden z najstarszych materiałów, z których budowano domy.

Mimo tego, że współcześnie dom możemy budować bardzo różnorodnymi technologiami oraz przy użyciu bardzo różnorodnych materiałów, to nadal bardzo dużą popularnością cieszy się cegła. Jednakże owa cegła nie zawsze będzie najlepszym rozwiązaniem. Tutaj należy bardzo dobrze zastanowić się nad tym, co chcemy uzyskać, jaki chcemy mieć ten nasz dom, jakie funkcje powinien on spełniać. Jeśli mówimy o zastosowaniu cegieł, to na pewno także należy wskazać na to, że mamy do czynienia z wieloma jej rodzajami. Mówiąc o budowaniu domu z cegły, należy wskazać na to, że ze względu na swoje małe rozmiary, jest to materiał bardzo wdzięczny. Można bowiem za pomocą owych cegieł dowolnie kształtować różnorodne formy, a tym samy tworzyć bardzo różnorodne kształty. Dom z cegły

Ponadto również należy wskazać na to, że cegła jest materiałem o bardzo dobrych parametrach odnoszących się do izolacyjności cieplnej oraz akustycznej.

W tym względzie najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie cegły dziurawki. Mówiąc o zastosowaniu cegieł w budownictwie jednorodzinnym, wskażemy na taki aspekt jak konkretne ściany, które należy budować z tego materiału. Cegłę warto zastosować w ścianach nośnych i ścianach zewnętrznych. Mówiąc o różnego rodzaju cegieł stosowanych w budownictwie mieszkaniowym, w budownictwie jednorodzinnym, warto jest wskazać także na taki materiał, jakim są cegły klinkierowe, jakim są cegły licówki. Idealnie nadają się one do tworzenia zewnętrznej warstwy budynku, idealnie nadają się one do tworzenia efektownej elewacji. Zasadniczo budowanie domu z cegieł nie jest niczym trudnym, aczkolwiek wymaga nieco cierpliwości. Jeśli bowiem chodzi o szybkość wznoszenia budynku, to niewątpliwie cegła nie jest najlepszym rozwiązaniem. Z drugiej strony jeśli mowa jest o budowaniu domu, to na pewno w tym względzie nie należy przesadnie się spieszyć. Bardzo istotne jest to, aby mieć pełnie zadowolenia z finalnego efektu, aby dom był funkcjonalny, trwały i estetyczny, aby służył przez wiele długich lat.