Zawał serca jest zjawiskiem nagłym, które w bardzo wielu przypadkach prowadzi do śmierci.

Jednakże tak naprawdę zawał serca zawsze jest wynikiem choroby wieńcowej. Ta na pewno nie jest niczym nagłym i rozwija się przez długi okres, często przez wiele lat. Mówiąc o przyczynach, można wskazywać na wiele aspektów, na które człowiek nie ma żadnego wpływu. Jednocześnie też istnieje wiele takich elementów, które przyczyniają się do zawału serca, na które człowiek ma istotny wpływ. Dlaczego mamy do czynienia z zawałem serca? Najczęściej pojawiającą się przyczyną jest to, iż pęknięciu ulega blaszka miażdżycowa. Powoduje ona całkowite lub częściowe zablokowanie tętnicy. Tym samym mamy do czynienia z brakiem lub znaczącym ograniczeniem dopływu krwi do serca, a tym samym nie jest w stanie ono normalnie funkcjonować. Zawał serca - jak się przed nim chronić

Do powstania zawału serca na pewno może przyczynić się bardzo wiele czynników, wśród których wskażemy chociażby na podeszły wiek, podniesiony poziom cholesterolu, siedzący tryb życia, mała aktywność fizyczna, otyłość, nadwaga, palenie papierosów, zespół metaboliczny, nadużywanie alkoholu, menopauza, przewlekły stres, cukrzyca, miażdżyca czy też nadciśnienie tętnicze.

Warto także podkreślić to, że zawałowi serca znacznie częściej ulegają mężczyźni i to oni są bardziej narażeni na to zjawisko. Podstawowym objawem zawału serca jest pojawienie się silnego bólu za mostkiem, uciskaniem w tym miejscu oraz pieczeniem. Ból, który pojawia się w okolicach mostka, ma zazwyczaj charakter rozlany, a więc nie jest możliwe dokładne wskazanie jednego miejsca. Zawał serca to zjawisko, które może wystąpić zarówno u osoby, która już wcześniej miała jakieś objawy choroby wieńcowej jak również i u osoby, która nie miała żadnych odczuwalnych dolegliwości. Tym samym nawet jeśli ktoś nie odczuwa żadnych dolegliwości, a znajduje się w grupie ryzyka, prowadzi niezdrowy tryb życia, musi się liczyć z zagrożeniem wystąpienia zawału mięśnia sercowego. Póki na to czas, warto jest bardziej efektywnie o siebie zadbać, aby się nie narażać na zagrożenie zawałem serca.