Uzyskanie kredytu hipotecznego będzie wiązało się z przedstawieniem różnych dokumentów, które będą zaświadczyły o tym, iż osoba która ubiega się o kredyt zarabia odpowiednio dużo, aby spłacać co miesiąc raty kredytu.

Naturalnie w tym przypadku będzie to zaświadczenie o zatrudnieniu, zaświadczenie o wysokości zarobków wydane przez pracodawcę. Jeżeli prowadzimy działalność gospodarczą, wówczas bank może poprosić nas także o wyciąg z rachunku bankowego, PIT za ostatni rok czy też dokumenty stwierdzające iż prowadzimy działalność gospodarczą czyli dokumenty związane z wydaniem numeru NIP oraz REGON.

Jak pozyskać pieniądze na dom lub mieszkanie?

Jakie koszty należy uwzględnić ubiegając się o kredyt hipoteczny?

Bank będzie chciał upewnić się, iż zarabiamy odpowiednią kwotę, która wystarczy na zabezpieczenie spłaty kredytu. W ten sposób zabezpiecza się przed osobami których nie stać na kredyt hipoteczny, które nieprawidłowo oceniły swoje możliwości finansowe. Dlatego sprawdzana będzie wysokość oraz częstotliwość osiąganych dochodów, bank sprawdzi czy posiadamy umowę o pracę na okres nieokreślony. Oczywiście należy w tym przypadku uwzględnić również koszty związane z utrzymaniem gospodarstwa domowego, zatem powinniśmy zarabiać odpowiednio dużo aby starczyło nam na potrzeby bieżące, a także na spłatę kredytu.

W przypadku kiedy w małżeństwie obie osoby pracują, wówczas możemy liczyć na większą przychylność banku wynikającą z lepszej kondycji finansowej. W ten sposób możemy łatwiej uzyskać kredyt, również w większej kwocie. Dodatkowo warto zwrócić uwagę, iż na wielkość zarobków mają wpływ także premie oraz różnego rodzaju dodatki, jakie otrzymujemy wraz z naszym wynagrodzeniem. Dlatego też niekiedy możemy nieco zwiększyć naszą zdolność kredytową poprzez nadgodziny. Dodatkowo możemy także szybko spłacić mniejszy kredyt, który równie miał wpływ na ocenę naszej zdolności finansowej.

Z pewnością kredyt hipoteczny to ważna decyzja w życiu każdego człowieka, należy wybrać kredyt, który będzie odpowiadał nam wielkością raty, dodatkowo powinniśmy sprawdzić jakie oprocentowanie oraz dodatkowe koszty występują w poszczególnych bankach.