Nowoczesny kominek zdecydowanie różni się od budowli, jakie mamy okazję oglądać w zabytkowych pałacach i dworkach. Taki domowy kominek jest znacznie prostszy w formie i powstaje na bazie wkładu kominkowego z zamkniętym paleniskiem. Wybór wkładu kominkowego to jedna z pierwszych czynności, jakie należy wykonać, jeśli chcemy mieć w salonie czysty i sprawnie działający kominek.

Domowy kominek i jego funkcje

Niezależnie od tego, czy podobają nam się nowoczesne kominki, czy też kominki tradycyjne, powinniśmy wybrać urządzenie, które nie będzie kłopotliwe w obsłudze i dobrze spełni swoje funkcje. Domowy kominek zazwyczaj pełni dwie funkcje: użytkową i estetyczną. Jeśli chodzi o tę drugą, zadanie kominka polega na dekorowaniu pomieszczenia, w którym się znajduje. Kominek ma podkreślać jego charakter i podnosić atrakcyjność. Ma ładnie wyglądać za dnia i pięknie prezentować się wieczorem, kiedy daje możliwość obserwowania tańczących ogników. Poza tym kominek ma stworzyć w pomieszczeniu przyjemną, sprzyjającą relaksowi atmosferę.

Wkłady kominkowe a użytkowa funkcja kominka

Drugą funkcją kominka jest funkcja użytkowa, ale należy pamiętać, że nie każdy domowy kominek spełnia ją w tym samym zakresie. W niektórych budynkach kominek uruchamiany jest sporadycznie i właściwie tylko po to, by uprzyjemnić wieczór. Innym razem urządzenie ma podnieść temperaturę w domu poza sezonem grzewczym, gdy już/jeszcze nie działa podstawowe źródło ciepła, a wieczory są chłodne. Czasem kominek sprawdza się też w okresie występowania silnych mrozów.

We wszystkich wymienionych przypadkach urządzenie uruchamiane jest tylko od czasu do czasu. Natomiast może zdarzyć się też tak, że kominek jest podstawowym źródłem ciepła w budynku i ogrzewa wszystkie pomieszczenia, a nawet wodę użytkową. Dlatego zanim podejmiemy decyzję o budowie kominka, powinniśmy dobrze przemyśleć, w jaki sposób urządzenie będzie wykorzystywane. Od tego uzależniony jest wybór wkładu kominkowego. Mogą to być wkłady konwekcyjne, albo wkłady kominkowe z płaszczem wodnym, stalowe lub żeliwne, z paleniskiem otwartym lub zamkniętym. Faktem jest jednak, że dziś rekomenduje się wybór certyfikowanych wkładów stalowo-szamotowych z paleniskiem zamkniętym. Taki wkład to serce nowoczesnego kominka.

Budowa domowego kominka

Kominek można zbudować tylko wtedy, gdy dane miejsce spełnia warunki wyszczególnione w przepisach prawa budowlanego. Istotna jest wielkość pomieszczenia, nośność podłogi, wentylacja, sposób rozmieszczenia przewodów kominowych i odległość od otworów drzwiowych i okiennych. Jeśli warunki nie zostaną spełnione, pozostają inne opcje, takie jak biokominek czy kominek elektryczny. Kominek tradycyjny wymaga jednak podłączenia do komina i montażu wkładu kominkowego.

Montażem wkładu powinni zająć się fachowcy. Jeśli cały proces przebiegnie poprawnie, przyjdzie pora na wykonanie obudowy kominkowej. Obudowa może być ciepła lub zimna i wykonana z rozmaitych materiałów. Dziś szczególnie chętnie wykorzystuje się marmur i grafit. Ważne, by obudowa była trwała, odporna na działanie wysokich temperatur i łatwa w utrzymaniu czystości.