Klimatyzacja pozwala na uzyskanie komfortu związanego z optymalną temperaturą w pomieszczeniach, niezależnie od warunków, które panują na zewnątrz budynku. Nic dziwnego, że coraz częściej pojawia się ona zarówno w prywatnych domach, jak i w biurach, w których pracownicy spędzają często wiele kolejnych godzin. Czy warto inwestować w takie rozwiązanie? Przedstawiamy jego wady i zalety, by ułatwić podjęcie ostatecznej decyzji.

Czy klimatyzacja w miejscu pracy będzie dobrym pomysłem?

Klimatyzatory, umieszczone w biurach czy sklepach, na stałe wpisały się już w ich wystrój. Takie rozwiązanie zapewnia bowiem komfort pracy, co z kolei przekłada się na lepsze samopoczucie, a tym samym na wyższą wydajność pracowników. Dużą zaletą jest także liczba klimatyzatorów, dostępnych na współczesnym rynku. Nie są one skomplikowane w obsłudze, dzięki czemu nie powinny przysporzyć nikomu większych trudności w tym zakresie.

Decydując się na montaż klimatyzatora w miejscu pracy, warto szczególną wagę przyłożyć do regularnych serwisów i czyszczenia urządzenia. Jak się bowiem okazuje, zaniedbana klimatyzacja może być źródłem zanieczyszczeń. Należy zadbać również o sprawny system wentylacyjny, by nadmiar dwutlenku węgla w pomieszczeniu nie przyczynił się do obniżonej koncentracji, niższej wydajności i złego samopoczucia osób, przebywających w miejscu pracy.

Aby móc w pełni wykorzystać potencjał, tkwiący w nowoczesnych klimatyzatorach, należy odpowiednio dobrać urządzenie do własnych potrzeb i możliwości lokalowych. Jak przeczytać można na stronie, należącej do firmy klimatyzacje Kraków – SEVRO, w niewielkich pomieszczeniach sprawdzą się klimatyzatory split. Z kolej urządzenia multi-split powinny być pierwszym wyborem wszędzie tam, gdzie zachodzi konieczność chłodzenia dużych przestrzeni.

Kiedy montaż klimatyzacji w domu będzie dobrym rozwiązaniem?

Montaż klimatyzacji w domu mieszkalnym jest nieco innym zagadnieniem. Wśród największych zalet takiej inwestycji wymienia się przede wszystkim możliwość regulacji temperatury w pomieszczeniach w czasie letnich upałów. To doskonałe rozwiązanie dla osób w podeszłym wieku lub też takich, które zmagają się z różnego rodzaju dolegliwościami zdrowotnymi, jak np. problemy z sercem i układem krążeniowo-naczyniowym lub też z wysokim ciśnieniem. Przebywanie w wysokich temperaturach nie jest wskazane także dla chorych na schorzenia układu oddechowego.

Klimatyzacja to również dobry pomysł w przypadku osób ze skłonnością do alergii. Nowoczesne urządzenia wyposażone są bowiem w różnorodne filtry, poprawiające jakość powietrza, którym oddychają domownicy. To przekłada się z kolei na lepsze funkcjonowanie w ciągu dnia, ale również i na jakość snu, warunkującą komfort życia. Dodatkowym atutem klimatyzacji będzie także możliwość wykorzystania jej do ogrzewania pomieszczeń w okresie przejściowym. Z takiej szansy korzysta coraz więcej osób, rezygnując tym samym z wczesnego uruchamiania systemów grzewczych.

Jakie wady posiada klimatyzacja?

Mogłoby się wydawać, że montaż klimatyzacji wiąże się wyłącznie z całym szeregiem korzyści. Jak się jednak okazuje, takie działanie może nieść za sobą również i przykre konsekwencje, które warto wziąć pod uwagę, rozważając tego rodzaju inwestycję. Wśród najważniejszych wad wymienia się głośność niektórych modeli, co może powodować dyskomfort, również u sąsiadów, jeśli mieszkamy w bloku.

Brak regularnego serwisu klimatyzacji może z kolei prowadzić do znacznego przesuszenia powietrza oraz obniżać jego jakość, co odbije się nie tylko na samopoczuciu, ale również i na zdrowiu domowników czy pracowników. To właśnie konieczność regularnych przeglądów oraz związanych z nimi kosztów, zniechęca wiele osób do zainwestowania w tego rodzaju urządzenia.

Co więcej, decydując się na montaż klimatyzacji, należy również liczyć się ze wzrostem wysokości rachunków za zużycie energii elektrycznej. Z tych właśnie względów warto dokładnie przeanalizować wady i zalety takiego rozwiązania jeszcze przed rozpoczęciem inwestycji, by podjąć najlepszą decyzję w tym zakresie.

Posted in: Dom