Firmy zajmujące się transportem towarów samochodami ciężarowymi o wadze powyżej 3,5 tony powinny zatrudnić osobę, która posiada certyfikat kompetencji zawodowych, który jest wydawany na podstawie egzaminu, który sprawdza znajomość przepisów z zakresu transportu drogowego.

Jest to wymóg określony przez parlament europejskich w 2006 roku i obowiązuje na terenie wszystkich krajów Unii Europejskiej.

Jakie uprawnienia należy posiadać firma transportowa?

Certyfikat kompetencji zawodowych i uprawnienia na busy

Należy pamiętać, iż kierowcy tirów oraz autobusów nie mogą przekroczyć 56 godzin pracy w ciągu tygodnia, w ciągu doby może być to maksymalnie 10 godzin, jednak nie częściej niż 2 razy w tygodniu. Obecnie nowoczesne systemy komputerowe monitorują czas pracy kierowcy, odnotowując postoje, przerwy, dzięki czemu można bardzo łatwo sprawdzić, ile czasu rzeczywiście pracuje kierowca. W przypadku kontroli, jeżeli kierowca przekracza limity, firma może liczyć się z dość wysokimi karami. Dlatego osoby odpowiedzialne za nadzór transportu w firmie powinny posiadać odpowiednią wiedzę na temat czasu pracy kierowców, dzięki temu mogą przykładowo prowadzić dodatkowy monitoring czasu pracy, informując kierowcę o konieczności zrobienia przerwy.

Certyfikat kompetencji wydawany jest na podstawie egzaminu, które można odbyć w wielu większych miastach naszego kraju. W tym przypadku zdajemy egzamin składający się z dwóch części, w pierwszej części będzie to 64 pytań w formie wielokrotnego wyboru, gdzie mamy 4 możliwe odpowiedzi. Za każdą prawidłową odpowiedź otrzymujemy jeden punkt. Dodatkowo na egzaminie pojawiają się także dwa praktyczne problemy do rozwiązania, w tym przypadku również możemy otrzymać maksymalnie 64 punkty. Zatem z całego egzaminu przyjmujemy maksymalnie 128 punktów, w przypadku jeżeli uzyskamy 60%, wówczas egzamin będzie zaliczony.

Firmy zajmujące się przewozem osób powinny posiadać także certyfikat kompetencji zawodowych na busy, które będą obowiązywały na trasach polskich oraz międzynarodowych. Ze szczegółami pozyskania certyfikatu można zapoznać się na stronie https://dlatransportu.com/licencja-na-busy/. Warto pamiętać, iż firmy wykonujące przewozy międzynarodowe muszą uzyskać odpowiednie zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika. Koszt licencji to obecnie 4000 zł na 5 lat.