Standard złącza USB z pewnością wykorzystywany jest obecnie do komunikacji pomiędzy różnymi urządzeniami.

Dobrym przykładem jest podłączenie telefonu komórkowego do komputera, kabel USB pozwala nie tylko na przesył danych, ale także na ładowanie. Oczywiście mogą mieć one różne końcówki, w przypadku komputerów będzie to końcówka USB A, czyli standardowa końcówka USB. Obecnie telefony komórkowe coraz częściej posiadają USB C, które wypiera USB mini typ B.

Gdzie wykorzystujemy standard USB?

Czym różnią się kable USB i jakie są ich rodzaje?

Warto zwrócić uwagę, iż z czasem zmieniały się standardy, prędkości przesyłu danych, przez co obecnie możemy łatwo przynosić dane pomiędzy pamięcią w naszym komputerze, a przenośną pamięcią na USB, czyli popularnym pendrive. Dodatkowo możemy poprzez USB podłączać także zewnętrzne pamięci masowe, nowe standardy USB w wersji 3.1 będą pozwalały na szybkie przenoszenie danych. Warto zwrócić uwagę, iż obecnie wiele płyt głównych wyposażonych jest także w USB C, co pozwoli na łatwiejsze podłączenie czy też ładowanie. Oczywiście USB będzie standardem typowym dla tabletów oraz wielu urządzeń przenośnych.

Oczywiście najpopularniejszy jest kabel typ A, który posiada wtyczkę niesymetryczną, oznacza to iż możemy włożyć ją tylko jedną stroną, jest to nieco uciążliwe, dlatego też tego rodzaju problemy wyeliminowano w przypadku USB C. Często możemy spotkać się także z wtyczką USB typ B, która posiada kształt kwadratu z obciętymi górnymi rogami, w tym przypadku nie włożymy jej nieprawidłowo. Tego rodzaju porty najczęściej występują przykładowo w drukarkach. Oczywiście możemy spotkać się z kablami USB 2.0, które pozwalają na szybsze przesyłanie danych od poprzednika, jednak nie różnią się od niego wyglądem. Oczywiście dostępne są także kable w wersji mini, które najczęściej spotkamy w starszych wersjach smartfonów oraz przykładowo tabletów.

Standardy USB znajdziemy we wszystkich urządzeniach, które posiadają możliwość podłączenia pamięci masowej zewnętrznej, może być to przykładowo odtwarzacz DVD, telewizor. Warto zwrócić uwagę na kabel usb rodzaje są zazwyczaj takie same, jednak mogą różnić się przykładowo oplotem, mogą posiadać dodatkowe zabezpieczenia ochronne, które będą zabezpieczały od różnego rodzaju zakłóceń. Jeżeli posiadamy w domu wiele kabli, które biegną w jednej wiązce, wówczas odpowiedni oplot będzie dobrym pomysłem.