Do grona znanych w naszym kraju szkodników zaliczają się między innymi korniki.
Są to owady, które zazwyczaj żerują na drzewach iglastych i krzewach. Niektóre ich odmiany upodobały sobie z kolei korzenie i łodygi. Odmian tych owadów jest bardzo wiele, a każda z nich żeruje na konkretnych drzewach, a nawet partiach drzew. Efektem działania tych owadów jest obumieranie drzew. Najczęściej można je spotykać w lasach, ale poza tym żerują na meblach, elementach tarasów i innych przedmiotach wykonanych z drewna, więc mogą przysporzyć wielu szkód na przykład w domach.
Popularne metody zwalczania korników – podstawowe informacje
Jeśli dojdzie do ataku korników, konieczne jest zastosowanie dobrze dostosowanej metody walki z takimi owadami. Bardzo dobrym wyjściem jest profesjonalnie wykonana impregnacja elementów drewnianych metodą natryskową, nawiercaniem, nastrzykiwaniem czy też poprzez malowanie elementów z drewna z zastosowaniem specjalistycznych preparatów charakteryzujących się wysokim lub niskim ciśnieniem. Dzięki temu można nie tylko pozbyć się korników, ale również ochronić drewno przed pojawieniem się nowych szkodników.
Do grona najskuteczniejszych sposobów likwidacji korników zaliczana jest jednak fumigacja. Metoda ta wymaga w pierwszej kolejności uszczelnienia przedmiotu, w którym są korniki. Następnie wykorzystuje się fosforowodór PH3 do zagazowania tej uszczelnionej powierzchni. Przez cały czas fachowcy powinni przeprowadzać kontrolne pomiary stężenia gazu, którego ilość jest zwiększana w razie konieczności. Poza tym proces fumigacji pod koniec obejmuje odwietrzanie i ozonowanie przedmiotu niszczonego przez korniki. Metoda ta jest wykorzystywana przez szerokie grono nowoczesnych firm specjalizujących się w walce z kornikami.
Kolejnym sposobem umożliwiającym skuteczne zwalczanie korników jest wykorzystanie metody bazującej na stosowaniu aparatury Veloxy. Warto ją wykorzystać w przypadku ataku korników na drzwi, obrazy, rzeźby, meble i inne przedmioty tego typu. Uszczelnia się je specjalnymi foliowymi opakowaniami gazoszczelnymi wypierającymi tlen, który zastępuje się azotem. W ten sposób możliwa jest skuteczna likwidacja korników bez ryzyka uszkodzenia elementów drewnianych przez wilgoć albo środki chemiczne.