Projektowanie i urządzanie wnętrza nie jest łatwym zadaniem, niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z biurem, mieszkaniem, czy też z całym domem. Proces ten obejmuje nie tylko wybór kolorów ścian i funkcjonalne ustawienie elementów wyposażenia, ale również m.in. lokalizację punktów elektrycznych, miejsce przyłączy wodno-kanalizacyjnych i oświetlenie. A wszystko to w zgodzie z nowoczesnymi trendami i w ramach ściśle ustalonego budżetu. Osobom, które stoją przed takim wyzwaniem, podpowiadamy, dlaczego warto skorzystać z pomocy architekta wnętrz i jak będzie wyglądać takie wsparcie.

1. Kontrola nad budżetem

Wbrew pozorom, współpraca z architektem wnętrz nie tylko nie obciąży budżetu inwestycji, ale również może przyczynić się do jego zmniejszenia. Jak to możliwe? Otóż profesjonalista zadba o każdy szczegół, korzystając przy tym z fachowej wiedzy na temat poszczególnych produktów. Tym samym część rzeczy kupisz taniej, nie tracąc przy tym wcale na ich jakości.

Dodatkowo projektant wnętrz posiada na ogół własną siatkę kontaktów w branży, która z kolei przekłada się na atrakcyjne rabaty i zniżki w sklepach oraz współpracę z rzetelnymi wykonawcami. To właśnie dlatego założony budżet z pewnością nie zostanie przekroczony, a koszty realizacji projektu mogą nawet ulec znacznemu zmniejszeniu. Dodatkowo otrzymasz również kosztorysy, umożliwiające bieżącą kontrolę wydatków oraz rzetelne wsparcie już na etapie planowania kosztów realizacji przedsięwzięcia.

2. Oszczędność czasu

Współpracując z architektem wnętrz, można oszczędzić nie tylko pieniądze. Jak się bowiem okazuje, takie profesjonalne wsparcie gwarantuje również sporo wolnego czasu, który warto przeznaczyć na inne aktywności. Projektant z pewnością:

  • nie przepłaci za zakupione materiały, choć nie będzie musiał w tym celu odwiedzać kolejnych marketów budowlanych,

  • orientując się doskonale w ofertach poszczególnych sklepów, nie straci czasu na poszukiwania wybranych elementów wykończeniowych,

  • zadba o kontakty z wykonawcami poszczególnych prac, efektywnie zaplanuje ich realizację oraz zajmie się koordynacją działań.

Przejmie on również od inwestora obowiązek wysyłania wiadomości, wykonywania telefonów i sprawdzania, czy prace postępują zgodnie z projektem. To z kolei przełoży się na terminowość remontu i jego szybkie zakończenie.

3. Wiedza, profesjonalizm i pasja w działaniu

Aby zostać dobrym architektem wnętrz, trzeba posiadać wyjątkową umiejętność spojrzenia na przestrzeń z nieco innej perspektywy, często niedostępnej dla postronnego obserwatora. To właśnie dzięki niej, projektant wie, które elementy wyposażenia będą pasowały do danego wnętrza, a z których warto zrezygnować, by nie zakłócać jego harmonii i funkcjonalności.

Efektywnej pracy sprzyja również pasja, przekładająca się na zainteresowanie nowoczesnymi trendami aranżacyjnymi oraz ich możliwościami, dającymi radość w działaniu. Całość natomiast uzupełnia profesjonalna wiedza, zdobyta w trakcie studiów, kursów i szkoleń. Wszystko to rzutuje na wysoką jakość projektów i współpracę, zakończoną wnętrzami pełnymi zarówno ponadczasowych, jak i nieoczywistych rozwiązań, które tworzą spójną całość, gwarantującą komfort użytkowania.

4. Wolność wyboru

Wokół pracy architekta wnętrz narosło wiele mitów. Jednym z nich jest z pewnością narzucanie swoich koncepcji aranżacyjnych. Rzeczywistość jednak wygląda zupełnie inaczej. Kliknij tutaj i zobacz ofertę na projekt wnętrza, gdzie możesz prześledzić dokładnie, jak przebiega proces projektowy i co się w nim zawiera. Będzie on obejmował m.in. spotkanie, na którym wspólnie prześledzicie wszystkie rozwiązania i zastanowicie się nad ich zasadnością. Na przygotowanych prezentacjach zobaczysz układ mebli, kolorystykę ścian, oświetlenie i wybrane dodatki. Inspiracją dla całego projektu staną się natomiast przekazane architektowi informacje i wskazówki, dzięki czemu efekty końcowe będą w pełni oddawały potrzeby i gusta mieszkańców lub użytkowników projektowanej przestrzeni.

5. Funkcjonalność czy estetyka?

Podczas współpracy z projektantem wnętrz, nie musisz wybierać pomiędzy estetycznymi i funkcjonalnymi rozwiązaniami. Profesjonalista zadba bowiem zarówno o to, by wprowadzone do projektu koncepcje nadawały pomieszczeniom walorów estetycznych, jak i o ich aspekt praktyczny.

Wnętrza domu, mieszkania czy biura będą wiec dobrze doświetlone, sprzęty zostaną praktycznie rozstawione, a liczba gniazdek i wysokość kontaktów nie będzie budzić zastrzeżeń. Odpowiednio przemyślane dodatki zbudują z kolei estetykę pomieszczeń, co przełoży się na komfort użytkowania, ale również i wartość rynkową nieruchomości.