Wiele dzieci cierpi na różnego rodzaju schorzenia i zaburzenia propriocepcji, które pojawiają się u osób z ADHD, autyzmem czy też zaburzeniami przetwarzania sensorycznego.

W związku z tym stosowane są różnego rodzaju terapie oraz specjalne akcesoria mające na celu zapewnienie takim dzieciom jak najlepszych warunków i możliwości terapii. Do grona przydatnych wyrobów zaliczają się specjalne kołdry obciążeniowe, które spełniają istotne zadania. Warto uzyskać więcej informacji na temat takich produktów.

Kołdry obciążeniowe, ich działanie i zastosowanie

Co warto wiedzieć o dziecięcych kołdrach obciążeniowych?

Przede wszystkim, jak sama nazwa wskazuje, kołdra obciążeniowa generuje dodatkowy ciężar, który wywołuje nacisk stymulujący układ nerwowy. Dzięki takim kołdrom można zapewnić dziecku odpowiednią stymulację oraz zadbać o poprawę nastroju, łagodzenie bólu, stanów lękowych czy też problemów z bezsennością. Takie kołdry mają istotny wpływ na poprawienie koncentracji oraz zwiększenie jakości snu. Dzięki stymulowaniu czucia głębokiego, kołdry takie skutecznie „wyciszają” układ nerwowy oraz redukują różnego rodzaju napięcia.

Oczywiście stosowanie kołdry obciążeniowej oraz dopasowanie jej wagi do potrzeb dziecka, powinno zostać skonsultowane z terapeutą. Ogólnie rzecz biorąc, kołdry tego rodzaju zaleca się przede wszystkim w przypadku dzieci z autyzmem lub zespołem Aspergera, szczególnie w przypadku pojawienia się różnego rodzaju zaburzeń snu. Stymulacja z wykorzystaniem kołdry obciążeniowej może się przydać również w przypadku dzieci cierpiących na ADHD. Kołdry tego typu nadają się też dla dzieci, u których zdiagnozowano zaburzenia SI.

Porządne i dobrze dobrane kołdry obciążeniowe dla dzieci powinny stanowić około 5-15% masy dziecka. Można je wykorzystywać nie tylko podczas snu, ale również w czasie różnego rodzaju zabaw i ćwiczeń o charakterze terapeutycznym. Na szczęście na polskim rynku działa wielu producentów oraz dystrybutorów takich kołder. Ich oferty są bardzo szerokie i dopasowane do zróżnicowanych wymagań oraz zastosowań.