Uniezależnienie budynku od zewnętrznych źródeł energii to najlepsze rozwiązanie w dobie kryzysu branży energetycznej i nieustannych wahań cen paliw kopalnianych. Osiągnięcie takiego stanu możliwe jest dzięki połączeniu pompy ciepła z instalacją fotowoltaiczną. Taka inwestycja przynosi wiele długofalowych korzyści, z których warto czerpać, by znacząco obniżyć koszty codziennego funkcjonowania.

Pompa ciepła i fotowoltaika – dlaczego warto połączyć ich działanie?

Powietrzna pompa ciepła i fotowoltaika to rozwiązania, które mogą działać niezależnie od siebie, choć znacznie większe korzyści płyną z ich współpracy. Jak przeczytać można na stronie https://appenergy.pl/produkty/pompy-ciepla/, pompa ciepła jest urządzeniem, które pobiera powietrze z otoczenia, a następnie spręża je do temperatury ok. 70˚C, ogrzewając nim pomieszczenia w naszych domach. W całym procesie udział biorą zarówno czynnik chłodniczy, jak i poszczególne elementy całej instalacji, jak np. skraplacz, sprężarka i parownik. Aby urządzenie mogło pracować wydajnie, konieczne jest podłączenie go do źródła prądu. Takim źródłem może być instalacja fotowoltaiczna, wytwarzająca energię z odnawialnych źródeł. Jak nietrudno zauważyć, odpowiedni projekt i montaż pozwala na ograniczenie kosztów ogrzewania budynku do absolutnego minimum.

Jak połączyć pompę ciepła z fotowoltaiką?

Inwestycję należy rozpocząć od znalezienia firmy, która zajmuje się projektowaniem i wykonaniem tego rodzaju instalacji fotowoltaicznych w połączeniu z pompą ciepła. Dzięki niej możliwy stanie się profesjonalny dobór urządzeń, posiadających odpowiednią moc i rozmiar, co jest niezwykle istotne dla jakości pracy i jej efektywności. Warto również zapoznać się z programami, gwarantującymi dofinansowanie rozwiązań, opartych na odnawialnych źródłach energii. I choć napisanie odpowiednich wniosków może być czasochłonne, a oczekiwanie na ich rozpatrzenie wydłuża czas realizacji przedsięwzięcia, otrzymane środki znacząco zmniejszają wysokość wkładu własnego. Cała inwestycja będzie mogła być zrealizowana dopiero wówczas, gdy wszystkie formalności zostaną już dopełnione. W zależności od stopnia skomplikowania prac czas montażu waha się na ogół w granicach od kilku do kilkunastu dni.

Ile kosztuje połączenie pompy ciepła z fotowoltaiką?

Jak podkreślono w artykule ”Pompa ciepła i instalacja fotowoltaiczna – zgrany eko duet dla Twojego domu”, to właśnie koszty inwestycji stanowią największą barierę w korzystaniu z możliwości, jakie stwarzają odnawialne źródła energii. Jej ostateczna cena jest wykładnią wielu czynników. Wśród nich wymienić można metraż budynku, który będzie ogrzewany i realne zapotrzebowanie na energię cieplną, a także miejsce montażu paneli oraz efektywność ich pracy. Ostateczne koszty wahają się na ogół w granicach od 45 do 50 tysięcy złotych. Kwotę tą mogą znacząco obniżyć programy dofinansowujące realizację inwestycji, związanych z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii. Analizując kosztorys, warto również pamiętać o długofalowych korzyściach i możliwości całkowitego uniezależnienia gospodarstwa domowego od cen paliw kopalnych.

Czy pompa ciepła w połączeniu z fotowoltaiką jest opłacalnym rozwiązaniem?

Rozważając przeprowadzenie tego rodzaju inwestycji we własnym gospodarstwie domowym, warto zwrócić uwagę nie tylko na koszt samej instalacji, ale również i na długofalowe korzyści, płynące z podjęcia takich działań. Pompa ciepła w połączeniu z fotowoltaiką to układ niemalże samowystarczalny, dzięki któremu koszty ogrzewania budynku zostają zminimalizowane. Tak więc w dłuższej perspektywie czasowej poziom opłacalności takiego połączenia znacząco wzrasta, a same koszty początkowe wracają się po upływie zaledwie kilku lat.

Posted in: Dom